Rehabilitacija
Rehabilitacija
ZIP center z dolgoletnimi izkušnjami na področju usposabljanja in zaposlovanja invalidnih oseb, uspešno izvaja sodobne aktivnosti zaposlitvene rehabilitacije (v nadaljevanju ZR).
Storitev izvaja Center za rehabilitacijo invalidov Koroške (v nadaljevanju CRIK), ki je samostojna organizacijska enota ZIP centra in eden od 14 izvajalcev v mreži izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije v Sloveniji.
Zaposlitveno rehabilitacijo definira Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (v nadaljevanju ZZRZI) UL RS, št. 16/07 – UPB2, 87/11 in 96/12 – ZPIZ 2, in sicer kot storitve, ki se izvajajo s ciljem, da se invalid usposobi za ustrezno delo, se zaposli, zaposlitev zadrži in v njej napreduje ali spremeni svojo poklicno kariero.
Program predstavlja drugačen, širši način obravnave oseb z invalidnostjo.
Člani strokovnega tima (dva zdravnika – specialista medicine dela, prometa in športa, psihologinja, andragoginja, socialna delavka, delovna terapevtka in tehnolog) izvajajo:
vse storitve zaposlitvene rehabilitacije za zaposlene in brezposelne invalide ter osebe v postopkih ugotavljanja invalidnosti,
storitve s področja socialno-zdravstvenega varstva ter
aktivnosti s področja svetovanja, izobraževanja ter usposabljanja.
Tim je usmerjen v aktiviranje, spodbujanje in razvijanje pozitivnih lastnosti, sposobnosti, spretnosti in interesov posameznika.
Imate vprašanje?
Mi imamo odgovore! Naša ekipa je tukaj, da vam pomaga pri vsem, kar potrebujete.
Socialna vključenost
Program socialne vključenosti, na osnovi sklenjene pogodbe z Ministrstvom za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti, izvajamo že od leta 2011 dalje. V program se lahko vključijo invalidi z odločbo o nezaposljivosti. Program je namenjen podpori in ohranjanju invalidovih delovnih sposobnosti in socialni integraciji.
Vključitev invalida je prostovoljna. Poudarek je na delovni aktivnosti, pridobivanju, ohranjanju, razvijanju delovnih in socialnih spretnosti ter veščin invalida. Aktivnosti prilagodimo invalidovim psihofizičnim zmožnostim in interesom.
Program socialne vključenosti predstavlja v okviru ZIP centra samostojno organizacijsko enoto.
Skupina skupaj z mentorji in strokovnimi delavci sodeluje z ostalimi proizvodnimi in storitvenimi programi ZIP centra, hkrati pa na osnovi idej in potencialov uporabnikov uspešno razvija linijo lastnih izdelkov, ki jih odlikuje ročno delo.
Eden pomembnejših ciljev, ki ga je podjetje osnovalo, je vplivati na spremembe v miselnosti o zaposlovanju invalidov, v smislu osredotočanja na ohranjene spretnosti, sposobnosti in znanja - torej v invalidih videti osebe s potenciali.